1. Jak dołączyć do serwisu? Ile to kosztuje?
Korzystanie z serwisu Rgbstock jest całkowicie darmowe. Aby się zarejestrować, wybierz zakładkę „Zarejestruj się” znajdującą się w prawym górnym rogu strony albo kliknij przycisk „Darmowa rejestracja” umieszczony na stronie głównej. Znajdziesz się wówczas na stronie zawierającej formularz rejestracyjny. Wprowadź swój login, adres e-mail i hasło, a potem wybierz przycisk „Gotowe”. Wkrótce będziesz mógł już zalogować się i ściągnąć bądź udostępnić pierwsze zdjęcia.
Aby publikować bądź ściągać zdjęcia z serwisu, musisz się najpierw zarejestrować.
2. Czy zdjęcia i grafiki z serwisu Rgbstock są naprawdę darmowe?
Tak! Wszystkie zdjęcia udostępnione na naszym serwisie są całkowicie darmowe, o ile korzysta się z nich zgodnie z Warunkami Użytkowania oraz Licencją:
http://www.rgbstock.pl/license
http://www.rgbstock.pl/termsofuse
Jeśli zamierzasz korzystać ze zdjęć w inny sposób, musisz skontaktować się z autorem zdjęć (wybierając opcję „Napisz do” na jego profilu). Aby przejść do profilu fotografa, kliknij na jego ksywce umieszczonej tuż obok zdjęcia bądź na samej górze każdej ze stron galerii (umieszczanie informacji w sekcji Komentarze nie jest w tym przypadku wskazane). Właściciele zdjęć mają prawo stawiać warunki, a nawet żądać zapłaty za wykorzystanie zdjęć niezgodne z Licencją i Warunkami Użytkowania serwisu Rgbstock. Wszelkie ustalenia należy prowadzić z autorem / właścicielem zdjęć, a nie z prowadzącymi serwis.
3. Co mam zrobić, jeśli autor zdjęcia nie odpowiedział na moją wiadomość?
Rgbstock nie zatrudnia osób, które udostępniają zdjęcia na serwisie, a tym samym nie ma na nie wpływu. Jeśli nie łamią żadnych zasad, a jedynie nie odpowiadają na wiadomości, nic nie możemy robić. Jeśli wiadomość dotyczyła wykorzystania zdjęcia w sposób sprzeczny z Licencją i Warunkami Użytkowania, należy przyjąć, że udzielona została odpowiedź odmowna.
4. Czy mogę sprzedawać zdjęcia pobrane z serwisu?
Nie. Możesz wykorzystać zdjęcia z serwisu Rgbstock jako ilustracje bądź dekoracje w książkach, ulotkach, czasopismach i na stronach internetowych, które prowadzisz – także wtedy, kiedy pobierasz za nie opłatę (szczegółowe informacje znajdziesz w Warunkach Użytkowania oraz Licencji). Zdjęcia pozostają jednak własnością ich autorów i bez ich zgody nie mogą być redystrybuowane, sprzedawane oraz umieszczane na przedmiotach, które kupuje się ze względu na zdjęcia, np. na pocztówkach, kalendarzach, t-shirtach, kubeczkach, template’ach czy tapetach. W takich wypadkach należy skontaktować się z autorem fotografii bądź ilustracji.
5. Gdzie znajdę Warunki Użytkowania i Licencję?
Link do Licencji znajduje się pod każdym zdjęciem, a także tutaj:
http://www.rgbstock.pl/license
Warunki Użytkowania można obejrzeć korzystając z linka umieszczonego na samym dole strony bądź tutaj:
http://www.rgbstock.pl/termsofuse
6. Czy te zasady są takie same jak na innych stronach?
Nie do końca, dlatego przed ściągnięciem bądź udostępnieniem zdjęć warto zapoznać się z nimi. Przykładowo prosimy wszystkie osoby wykorzystujące prace pobrane z naszego serwisu o skontaktowanie się z ich autorem i poinformowanie go o publicznym wykorzystaniu jego pracy (czyli napisanie, gdzie i w jaki sposób została użyta). Z reguły zajmuje to niewiele czasu i sprawi mu satysfakcję. Informację tego typu można przesłać poprzez okno Komentarza, umieszczone pod każdym zdjęciem.
7. Jak mam znaleźć zdjęcie, którego szukam?
Istnieje kilka sposobów wyszukiwania zdjęć. Możesz wpisać w oknie wyszukiwarki nazwę poszukiwanego obiektu, terminu czy zjawiska. Możesz też przejrzeć poszczególne kategorie zdjęć, korzystając z haseł w menu „Popularne kategorie” na stronie głównej. Możesz również kliknąć na dowolne zdjęcie umieszczone na stronie głównej, a także wybrać widoczne u góry strony zakładki „nowe zdjęcia”, „losowe” bądź „popularne”. Jeśli masz ulubionego fotografa bądź ilustratora, którego styl ci odpowiada, przejrzyj listę wszystkich twórców, umieszczoną w dziale „fotografowie”.
Niezależnie od wybranej metody, trafisz do galerii zawierającej dziesiątki zdjęć. Z reguły umieszczone zostaną na kilku kolejnych stronach. Możesz przejrzeć je korzystając z guzika „w przód” albo kliknąć na numer strony i w polu „przejdź do strony” wpisać dowolny numer, a potem kliknąć „ok”. Jeśli trafisz na zdjęcie, które ci odpowiada, po prostu kliknij na nie lub na jego tytuł – otworzy się ekran z tzw. miniaturką. Jeśli klikniesz na nią, na ekranie pojawi się zdjęcie w pełnej rozdzielczości, które możesz po prostu zapisać na twardym dysku. Uwaga – niektóre prace są naprawdę duże i ściągnięcie ich zajmuje parę chwil.
8. Czy muszę umieścić nazwę serwisu Rgbstock w tzw. kredytach, kiedy używam zdjęć?
Umieszczenie naszej strony w kredytach nie jest konieczne, jeśli korzysta się z fotografii zgodnie z Licencją i Zasadami Użytkowania. Dobre maniery wymagają, by – o ile jest to możliwe - podpisany został autor zdjęcia bądź ilustrator. Serwis Rgbstock jest jedynie pośrednikiem pomiędzy twórcami a użytkownikami i nie posiada praw do zdjęć. Podpisując autorów, korzystaj z ich prawdziwych imion i nazwisk (umieszczonych w profilu), a nie ich loginów. Tekst w rodzaju „Autorem zdjęcia jest Robert Kowalski, rgbstock.com” oraz link do jego galerii to idealne rozwiązanie.
9. Co to jest lightbox?
Lightboxy pozwalają użytkownikom porządkować zdjęcia dostępne na serwisie Rgbstock. Zdjęcia można przypisać do lightboxu dla własnej wygody, w celu stworzenia odrębnej kategorii bądź zgromadzenia zdjęć niezbędnych do konkretnego projektu. Graficy mogą je wykorzystywać do zaprezentowania klientom możliwych rozwiązań, gromadząc wybrane prace w jednym katalogu.
Korzystanie z lightboxów jest darmowe dla wszystkich użytkowników serwisu Rgbstock. Każdy może stworzyć dowolną ich ilość, udostępnić je pozostałym użytkownikom bądź zachować tylko dla siebie.
10. Jak mogę skasować konto?
Jeśli chcesz skasować konto na serwisie Rgbstock, przejdź na stronę Kontakt i wypełnij odpowiedni formularz. Napisz, dlaczego chcesz to zrobić. Postaramy się usunąć konto tak szybko jak to możliwe.
11. Gdzie i w jaki sposób należy aplikować w celu założenia galerii na serwisie Rgbstock?
Nie trzeba aplikować. Wystarczy przesłać zdjęcia lub grafiki. Uwaga: powinny one być zapisane w formacie jpeg. Sam proces przesyłania jest banalnie prosty. Najpierw wybierz zakładkę “prześlij zdjęcia” z paska menu umieszczonego na każdej stronie. Na ekranie pojawi się podstrona umożliwiająca udostępnianie zdjęć. Możesz tu również przeczytać Licencję, klikając na odpowiedni link – trafisz wówczas na podstroję zawierającą umowę opisującą zasady wykorzystania zdjęć, która obowiązuje zarówno udostępniających prace, jak i pobierających je. Jeśli nie akceptujesz jej warunków, nie powinieneś korzystać z serwisu Rgbstock.
Po zapoznaniu się z Licencją wróć na stronę służącą do udostępniania zdjęć i wypełnij kolejne okna.
Kliknij na przycisk obok „Wybierz zdjęcia”. Otworzy się okno umożliwiające wybranie plików do udostępnienia. Odszukaj je i zaznacz. Ich nazwa pojawi się w oknie poniżej. Kiedy wybierzesz wszystkie pliki, które chcesz przesłać (do dziesięciu), wybierz „Prześlij zdjęcia”. Zdjęcia zostaną wówczas przesłane na serwer.
Nadaj każdemu zdjęciu tytuł. Przygotuj krótki opis, na przykład „zielona konewka na biało-czerwonym tle” albo „to zdjęcie można wykorzystać do zilustrowania smutku, strachu lub samotności” – cokolwiek uznasz za stosowne. Ludzie lubią czytać opisy, które pojawiają się pod zdjęciami, ty zaś możesz im podsunąć pomysł dotyczących ich wykorzystania, na który sami nie wpadną.
Wpisz co najmniej pięć słów kluczowych. Słowo kluczowe to słowo, które pozwoli innemu użytkownikowi dotrzeć do twojego zdjęcia. Zastanów się, jakich słów ty byś użył, by je znaleźć. Dobieraj słowa ostrożnie i wpisuj oddzielone przecinkiem (nie spacją czy przecinkiem i spacją). Jeśli nie użyjesz przecinków, twoje słowa kluczowe zostaną potraktowane jako jedno i w efekcie nie pozwolą odnaleźć twojej pracy. Oczywiście możesz oddzielać spacją słowa tworzące jedno hasło, na przykład „czerwony dywan” czy „wysoki budynek”.
Postaraj się wpisać tak dużo słów kluczowych jak to możliwe, ale nie więcej niż pięćdziesiąt. Pamiętaj, że możesz opisywać obiekty (np. drzewo,wysokie drzewo,sosna,zielone,roślina,natura), ale również zjawiska czy uczucia, które się z nim kojarzą (np. siła,natura,matka natura,pokój,przyroda). Uważaj jednak, by w skojarzeniach nie posuwać się zbyt daleko. Dla ciebie drzewo ze zdjęcia może przypominać kosmitę z planety Snark, ale przeciętny użytkownik na to nie wpadnie. Co więcej, takie słowo kluczowe może wprowadzić go w błąd.
12. Dlaczego moje zdjęcia nie pojawiły się od razu w publicznej galerii?
Świeżo dodane zdjęcia pojawiają się najpierw w prywatnej galerii użytkownika (patrz zakładka „zarządzanie galerią”) i tylko on może je zobaczyć. Do czasu ocenienia ich przez naszych współpracowników będą oznaczone słowem „oczekujące”. Po zatwierdzeniu dość szybko trafią do katalogu dostępnego pod zakładką „nowe zdjęcia”, gdzie każdy będzie mógł je zobaczyć, skomentować i pobrać.
Wszystkie przesłane nam zdjęcia muszą być zgodne ze standardami serwisu Rgbstock i zostać zaakceptowane przez naszych współpracowników. Osoby akceptujące zdjęcia to doświadczeni ochotnicy, którzy zajmują się fotografią stockową od lat. Jako ochotnicy, nie są w stanie pracować całą dobę, siedem dni w tygodniu. Są jednak zaangażowani w swoją pracę, traktują użytkowników z szacunkiem i starają się jak najszybciej oceniać udostępniane zdjęcia. Czas oczekiwania na akceptację jest również pochodną ilości zgłoszeń. Staramy się, by nie przekraczał kilku dni. O ewentualnych opóźnieniach informujemy m.in. na forum. Jeśli podejrzewasz, że wystąpił jakiś błąd i czekasz zbyt długo, skontaktuj się z nami.
13. Dlaczego nie przyjęliście mojego zdjęcia, choć jest naprawdę dobre?
Istnieje wiele powodów odrzucenia prac. Bardzo możliwe, że posiadamy setki podobnych zdjęć i ograniczyliśmy przyjęcia do danej kategorii. Często zdarza się, że fotografie w pełnej rozdzielczości okazują się nieostre, rozpikselowane, zaszumione bądź posiadają tzw. artefakty. To uniemożliwia wykorzystanie ich w druku bądź powiększeniu. Czasami też ostrość znajduje się w niewłaściwym miejscu – na przykład skupia się na tle, a nie na przedmiocie zdjęcia. Problemem może być też nieciekawa kompozycja bądź mała użyteczność zdjęcia jako ilustracji stockowej.
Jeśli twoje zdjęcie nie zostanie zaakceptowane, otrzymasz informację dotyczącą powodów jego odrzucenia. W przyszłości możemy nie mieć na to czasu, ale obecnie staramy się wyjaśnić, na czym polega problem. Naszych rad nie odbieraj jako personalnej krytyki. Staramy się być pomocni, więc nawet jeśli nie zgadzasz się z naszą opinią, bądź dla nas miły. Naszym celem jest zapewnienie użytkownikom serwisu dostępu do wysokiej jakości zdjęć stockowych, dlatego musimy część nadsyłanych prac odrzucić. Jesteśmy jednak tylko ludźmi i też popełniamy błędy.
Nie przejmuj się niepowodzeniami – próbuj dalej. Skorzystaj z rad użytkowników naszego forum i staraj się popracować nad swoimi umiejętnościami. Wiele ludzi zaczynało w podobny sposób. Dzięki stronom takim jak ta zdobywali umiejętności, które umożliwiały im potem sprzedaż zdjęć na stronach komercyjnych.
14. Czy mogę udostępniać zdjęcia bądź grafiki zrobione przez kogoś innego?
Odpowiedź jest prosta. Nie. Konkurencyjne strony również na to nie pozwalają, traktując tego typu działania jako redystrybucję. Rzeczywiście istnieją zdjęcia domeny publicznej (public domain), które można używać za darmo nawet do celów komercyjnych. Jeśli jednak znajdują się na innych stronach, nie można ich stamtąd kopiować, a tym samym udostępniać na innych serwisach (aby się upewnić, sprawdź ich zasady użytkowania).
Można natomiast wykorzystać cudze prace do stworzenia własnych, jednak po poddaniu ich stosownej obróbce, zarówno technicznej, jak i kreatywnej. W takiej sytuacji powinieneś uzyskać zgodę autora oryginału na publikację zdjęcia na serwisie Rgbstock i umieścić stosowną informację w opisie. Bardzo możliwe, że nasi recenzenci będą chcieli zobaczyć oryginalną pracę, zanim zdecydują się zaakceptować twoją.
15. W jakim formacie powinny być zdjęcia, które publikuję na serwisie Rgbstock?
W chwili obecnej przyjmujemy wyłącznie zdjęcia w formacje jpeg (.jpg). Dopuszczamy również ilustracje i grafiki.
Prace powinny być zapisane w profilu RGB. Tym samym prosimy nie podsyłać prac w formacie CMYK. Zostaną one co prawda zaakceptowane, jednak automatycznie przekonwertowane na format RGB, skutkiem czego kolory mogą się nieco różnić od oryginalnych. Dlatego zachęcamy do samodzielnego dokonania konwersji i ewentualnie poprawienia palety barw.
16. Jaki jest minimalny i maksymalny rozmiar udostępnianych plików?
Minimalny rozmiar zdjęcia związany jest z długością dłuższego boku zdjęcia, niezależnie od jego orientacji (pion czy poziom). Długość ta powinna wynosić przynajmniej 1000 pikseli. Maksymalny rozmiar zdjęcia odnosi się do rozmiarów pliku. Nie powinien on być większy niż 30 megabajtów (30 MB).
17. Czy mogę publikować zdjęcia zawierające nagość?
Nie. Owszem, na wielu innych stronach można publikować tego typu prace. Dałoby się również wytłumaczyć ich obecność w wielu popularnych kategoriach. Jednakże wolimy nie umieszczać na naszym serwisie aktów bądź nawet prac sugerujących nagość, a także treści przeznaczonych dla osób dorosłych. Nie zamierzamy też dyskutować, czy dane zdjęcie przekracza granice czy też nie. Nie przyjmujemy tym samym fotografii przedstawiających obnażone piersi, genitalia, włosy łonowe czy dorozumiane akty seksualne.